Drzwi Otwarte WPAE i GRA WYDZIAŁOWA 2018

W niedzielę, 18.03.2018r. odbyły się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego kolejne Drzwi Otwarte. Organizatorzy po raz kolejny zanotowali komplet gości. Pękająca w szwach sala wykładowa zgromadziła uczniów szkół średnich z województwa dolnośląskiego i spoza niego.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 11:00 wystąpieniem Władz uczelni i wydziału. Całemu przedsięwzięciu bacznie przyglądał się sam Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziekan WPAE - prof. dr hab. Karol Kiczka przybliżył zgromadzonym Maturzystom aktualną ofertę dydaktyczną wydziału i praktyczne aspekty studiowania. Uwaga zwrócona została na dynamicznie dostosowywaną do wymogów rynku pracy ofertę studiów, w oparciu o atrakcyjne i unikalne kierunki i specjalności - w tym roku poza Prawem, Administracją i Ekonomią są to także między innymi anglojęzyczne Bachelor of Business and Administration i LL.M. INTERNATIONAL AND EUROPEAN LAW, czy bijąca rekordy popularności Kryminologia.

Wiedzę nt. oferty dydaktycznej i zasad rekrutacji zgromadzeni uczniowie zdobywać mogli także przy stoiskach rozstawionych na dwóch poziomach budynku D, przy ul. Uniwersyteckiej - wsparciem służyli tam między innymi pracownicy Dziekanatu i Biura Obsługi Studenta (BOS). Zaangażowanie wykazały także liczne koła naukowe działające na wydziale - przyszli studenci mieli więc okazję porozmawiać nie tylko na tematy ściśle związane z nauką, ale także te mniej formalne - związane np. z życiem studenckim, czy aktywnościami naukowymi skoncentrowanymi poza wykładami i ćwiczeniami (praktyki studenckie, działalność kół i inne aktywności).

Największą atrakcją Drzwi Otwartych jest słynna już „Gra Wydziałowa” - autorski pomysł WPAE, rodzaj gry miejskiej toczącej się w obrębie i pobliżu budynków WPAE. Gra Wydziałowa co roku gromadzi kilkuset uczestników, zorganizowanych w 2-4 osobowe grupy. Całość ma na celu przedstawienie ciekawych, często praktycznych aspektów studiowania, przybliżenie aktywności, które mają miejsce podczas nauki na WPAE i ogólne zainteresowanie tematyką Prawa, Administracji i Ekonomii.

Tegoroczna Gra Wydziałowa - „KRYPTO-OKUP. Wirtualna waluta, realna zbrodnia. Czy zdołasz jej zapobiec?”, podobnie jak w poprzednich edycjach zgromadziła ponad 250 uczestników. Całość rozgrywki rozpoczęła symulacja rozprawy sądowej przygotowana przez Poradnię prawną działającą na WPAE. Symulacja miała za zadanie nakreślić fabułę gry, ale przy okazji pokazać Maturzystom jedną z licznych, ciekawych aktywności studenckich. Zgromadzeni goście wprowadzeni zostali w szczegóły tegorocznego zadania - cyberprzestępcy zaatakowali system teleinformatyczny wrocławskiej elektrowni, żądając okupu płatnego w kryptowalucie Bitcoin, co pociągnęło za sobą szeroko idące konsekwencje. Przestępcy pozostawili luki w systemie IT atakując go ponownie. Maturzyści stający do rozgrywki musieli zmierzyć się z czasem, rozwiązać szereg zagadek i powstrzymać kolejną katastrofę.

Po rozprawie uczestnicy przystąpili do rejestracji grup. Przez blisko dwie godziny przyszli studenci przemierzali wszelkie zakątki budynku WPAE w poszukiwaniu kolejnych wskazówek i zadań. Stoiska, przy których musieli mierzyć się z odpowiedziami na pytania i rozwiązywaniem kazusów z zakresu prawa, administracji i ekonomii obsługiwane były przez studentów WPAE, którzy przydzielali graczom odpowiednią punktację. Nie obyło się także bez nowych technologii - część podpowiedzi uczestnicy otrzymywali w formie komunikatów bezpośrednio na swoje smartfony. Sporą część czasu gry używane były one także do skanowania QR-kodów rozmieszczonych na wszystkich kondygnacjach budynku i przed nim, co stanowiło kolejny, ciekawy punkt rywalizacji. Trzy grupy uczestników, które poradziły sobie z rozwiązaniem szeregu zadań najszybciej - powróciły prowadzone podpowiedziami w QR-kodach do sali, gdzie rozpoczęły grę i przystąpiły do kolejnego, finalnego zadania - próby zalogowania się do systemu teleinformatycznego elektrowni i powstrzymanie kolejnego cyberataku. Udało się to już pierwszej, podchodzącej do typowania hasła grupie, która z sukcesem zakończyła tegoroczną edycję Gry Wydziałowej zdobywając cztery główne nagrody - czytniki e-book i pakiety gadżetów Uniwersytetu Wrocławskiego. Nagrodzone zostały także drugie i trzecie miejsce. Nagrody wraz z gratulacjami przekazał osobiście prof. dr hab. Karol Kiczka - Dziekan WPAE. Już dziś organizatorzy planują kolejne Drzwi Otwarte z jeszcze bardziej zaskakującą formułą.

Podsumowanie, statystyki, zdjęcia i filmy z wydarzenia na oficjalnej stronie: